Prawo Webstera

Prawo Webstera – w piłce nożnej prawo zawodnika do wolnego transferu, będące rozszerzeniem Prawa Bosmana. Termin pochodzi od nazwiska Andy'ego Webstera[1].

Jego źródłem jest prawo unijne, zaś bezpośrednio opiera się ono na przepisie zawartym w artykule 17 regulaminu FIFA - RSTP (Regulations on the Status and Transfer of Player), pozwalającym piłkarzowi jednostronnie go wypowiedzieć po upływie tzw. „okresu ochronnego” w terminie 15 dni od ostatniego oficjalnego meczu w sezonie[2]:

  • 3 lata od daty zawarcia kontraktu (w przypadku umowy długoterminowej, tj. dłuższej niż trzy lata i nie dłuższej niż pięć[3], dla graczy, którzy nie ukończyli 28 roku życia),
  • 2 lata od daty zawarcia kontraktu (w przypadku umowy długoterminowej, tj. dłuższej niż dwa lata i nie dłuższej niż pięć, dla graczy, którzy ukończyli 28 rok życia)[4].
  1. Łukasz Sawala: Słowniczek transferowy. [dostęp 2008-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-09)]. (pol.).
  2. [Prawo sportowe] Prawo i transfer. O przejściu Lewandowskiego do Barcelony z prawnego punktu widzenia - ADVISER Armknecht & Partners radcowie prawni - kancelaria prawna w Gdynia | Radca prawny gdynia | Prawnik gdynia [online], adviser.law [dostęp 2022-08-02] (pol.).
  3. W innym przepisie FIFA określa maksymalną długość kontaktu na pięć lat.
  4. Łukasz Sawala: Prawo Webstera - 3 warunki wytransferowania. [dostęp 2019-10-05]. (pol.).

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search